Joanna Chrząszcz - ukończyła liceum plastyczne w Nowym
Wiśniczu, filologię rosyjską, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim
oraz studia podyplomowe "Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust". Na co dzień pracuje jako konserwatorka, ale spełnia się także jako edukatora. Nie jest jej również obca praca wolontariuszki.
Lubi podróżować - poznawać nowe miejsca i ludzi. Lubi spoglądać na ludzi i otaczające ją zjawiska zza obiektywu, by z niekrępującej fotografowanej perspektywy uchwycić to, co ulotne i piękne. Fotografowanie jest dla niej rejestracją świata, którą dzieli się z innymi za sprawą indywidualnych i zbiorowych wystaw.
"Mam szczególną słabość do fotografowania architektury i rzeźb. Wynika to z mojego wykształcenia, wykonywanego zawodu, a także chęci zmierzenia się z tym, czemu często nie poświęcamy uwagi. Przemieszczając się ulicami naszych miast, czy też odwiedzając bardziej lub mniej znane galerie sztuki, nasz wzrok często pomija sytuacje niecodzienne, wyjątkowe. W takiej scenerii dostrzegam gry świateł i cieni ale nade wszystko człowieka, którego obecność nadaje każdemu otoczeniu nowego wymiaru interpretacyjnego. W fotografii lubię przenikanie świateł i cieni, czyli wszystko to, co tworzy trójwymiarowość, przestrzeń, głębie obrazu. Fotografowanie- to dla mnie pasja, ale także ten obszar życia, który nadaje sensu memu tzw. tu i teraz " - Joanna Chrząszcz.
Więcej o autorce wystawy: