ARCHIWUM SERWISU

Mandale - wystawa prac uczestniczek Sekcji Plastycznej Kolaż

od: 01.07.2020 do:

Od połowy czerwca  do 30 września 2020 roku , w ramach projektu Prezentacje z cyklu Przestrzeń artystyczna w Osiedlowym Domu Kultury Zasole prezentujemy wystawę prac uczestniczek Sekcji Plastycznej Kolaż  pt. Mandale

W dniach od 14 czerwca do 8 października 2020 roku w ramach projektu "Prezentacje" z cyklu "Przestrzeń artystyczna" prezentujemy w Osiedlowym Domu Kultury Zasole wystawę  prac uczestniczek Sekcji Plastycznej Kolaż  działającej w Osiedlowym Domu Kultury Zasole pt. "Mandale ".

Uczestniczki sekcji plastycznej dla seniorów podczas sezonu 2019/2020 miały okazję poznać różne techniki plastyczne. Najbardziej efektywną okazała się sztuka tworzenia mandali, która została przedstawiona na wystawie czasowej w Przestrzeni Artystycznej Osiedlowego Domu Kultury Zasole.

Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej. Jest to rysunek wykonywany na planie koła. Nazwa "mandala" oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło traktowane jest jako symbol harmonii i doskonałości. Symbol mandali obecny jest we większości kultur na świecie, a jego tworzenie zahacza o pradzieje ludzkości. Już w paleolicie na ścianach jaskiń pojawiały się koliste rysunki. Z kolei w kulturze chrześcijańskiej symbol koła wykorzystywany był m.in. przy tworzeniu witraży w kształcie rozet. Mandalą posługują się również mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą Karola Gustawa Junga - słynnego szwajcarskiego psychoanalityka    i psychiatry, który dostrzegł ich działanie terapeutyczne. Uważał, że spontaniczne wykonanie mandali odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga człowiekowi odzyskać równowagę i harmonię wewnętrzną.

Rysowanie mandali, dzięki swoim walorom medytacyjnym, pomaga w wielu aspektach: uspokaja, wycisza, relaksuje, ćwiczy koncentrację, pomaga oderwać się od natłoku myśli. Ponadto pozwala wyrazić skrywane lub nieuświadomione emocje i uczucia. Użyte kolory, kształty czy cienie są odzwierciedleniem samopoczucia oraz problemów z jakimi zmaga się autor.

Rysowanie mandali pomaga pokonać negatywne emocje, rozwija wyobraźnię i kreatywność, pobudza wytrwałość, cierpliwość oraz wiarę we własne siły.

Prace prezentowane na wystawie wykonały:

Jadwiga Durańczyk
Halina Englert
Halina Herman
Halina Indyk
Halina Indyk
Barbara Kuciel
Anna Rochowiak
Anna Stryszewska
Grażyna Szewczyk
Dorota Więcek
Kazimiera Więcek
Jadwiga Wrona

Link do prezentacji na Kanale You Tube - KILIKNIJ

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)