Klub Historyczny ODK Zasole - Spotkanie z Bogdanem Wasztylem pt. "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz"
od: 30.06.2022 do:
30 czerwca 2022 roku o godz. 17.30 zapraszamy w ramach Klubu Historycznego ODK Zasole na spotkanie z Bogdanem Wasztylem pt. "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz".
"Nas nie złamią" jest publikacją Bogdana Wasztyla i Mirosława Krzyszkowskiego. Autorzy zebrali kilkadziesiąt prawdziwych historii o Polakach, którym udało uciec się z największego obozu koncentracyjnego i zagłady, jakim był KL Auschwitz-Birkenau.
Mówiono im, że z Auschwitz można wyjść tylko przez komin.
Nie uwierzyli. Niezłomni z obozu śmierci nie zawahali się postawić niemieckim katom. I poznali cenę wolności. Jeśli trafisz do obozu?
Poczujesz paraliżujący strach. Zachowasz się jak zwierzę. Popadniesz w apatię i umrzesz albo podejmiesz próbę obrony własnego człowieczeństwa.
Przy odrobinie szczęścia twoi oprawcy nie zabiją cię przy pierwszej okazji. Jeśli będziesz bezwzględny, przetrwasz, ale nie zachowasz godności. Jeśli uciekniesz, zginą twoi towarzysze i bliscy. A jeżeli uda ci się ocalić życie i wyrwać z obozu, czy staniesz znowu do walki z okupantem? Zaryzykujesz?
W piekle na ziemi nie ma dobrych wyborów. Ale musisz wybrać?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Bogdan Wasztyl - dziennikarz, czołowy publicysta "Dziennika Polskiego" (1990?2006), redaktor naczelny miesięcznika "Dialog - Pheniben" (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010, 2017-2019), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Autor, współautor, redaktor i wydawca m.in. książek "Kto ratuje jedno życie", "Ochotnik do Auschwitz", "Chorzowianie w KL Auschwitz", "Za wiarę", "Pilecki. Śladami mojego taty", "Pierwsi w Auschwitz", "W cieniu Auschwitz". Scenarzysta, reżyser i producent filmowy, współautor filmów dokumentalnych "Pod Giewontem", "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy", "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz", "Ucieczka z piekła", "Pilecki", "Lustro", "Nieobojętni". Autor projektów "Oświęcimska Dekada 1938?1948", "Póki żyjemy?", "Auschwitz. Blisko domu", "Auschwitz. Memento", "Projekt Pilecki", "Podróże z Pileckim", "Cena Wolności". Odznaczony Medalem Pro Patria przez Ministra - Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (2018).