W ramach projektu Prezentacje z cyklu Przestrzeń artystyczna w dniach od 10 maja do 30 czerwca 2019 roku zapraszamy na wystawę Łukasza Szymańskiego pt."Dziecięce twarze", na której zaprezentowane zostały wybrane fotografie realizowane na przestrzeni całej działalności autora. Fotografie te wykonane są tradycyjną analogową metodą i ukazują portrety dziecięce.
Jak sam mówi:(...) fotografowanie dzieci jest bardzo wdzięcznym zajęciem, choć wcale nie prostym. Warto powiedzieć, iż dzieci potrafią być w dzisiejszym sztucznym świecie, który jest przepełniony plastikiem i wizualną fikcją nad wymiar autentyczne, szczere i spontaniczne. Obecna wystawa jest poświęcona dzieciom, także z racji zbliżającego się "Dnia Dziecka", i pewnej nasuwającej się refleksji, iż każdy z nas był kiedyś dzieckiem, o czym często jako dorosły zapomina(...)
Łukasz Szymański fotografią zajmuje się blisko 20 lat, oprócz pracy z aparatem, pracuje także w ciemni fotograficznej, a każdy etap tworzenia fotografii powstaje bez użycia form elektronicznych. Autor także wgłębia się w problematykę dawnej tradycyjnej sztuki fotografowania.
Portretem interesował się już jako nastolatek. Wówczas prace w formie rysunku - portretu przenosił ze zdjęć na kartkę papieru. Fotografia na stałe zaistniała w jego przestrzeni artystycznej na przełomie 1999/2000 roku, kiedy po wielu latach odwiedził kolegę z dziecięcego podwórka - Jarosława Adamka. Jest to rodzina, u której spędzał część dzieciństwa - jak mówi:(...) na owe czasy był to jego trzeci dom (...). Poza domem rodzinnym gdzie fotografią zajmowali się jego starsi bracia, właśnie u Jarka zetknął się po raz wtóry z fotografią analogową. Po latach zafascynował się na nowo portretami, które wisiały w pokoju gościnnym przyjaciela. Przyglądał się im z ogromnym zainteresowaniem i pewnego rodzaju szacunkiem. Swój pierwszy sprzęt fotograficzny, z którym wyruszył wykonać swoje pionierskie kadry w postaci aparatu marki "Zenit" pożyczył od zaprzyjaźnionego - Marka Kocurka. Ogólnym tematem fotografii Łukasza Szymańskiego jest człowiek. Oprócz dzieci, grupą ludzi, która staje przed jego obiektywem są osoby starsze, mające w sobie pewnego rodzaju spokój, ujmującą pokorę, mądrość. Spory wpływ na jego podejście do fotografii miała w kolejnych latach twórczość polskiej reżyserki - Doroty Kędzierzawskiej wraz z jej niesamowitą wrażliwością i umiejętnością pracy z dziećmi na planie filmowym. Z zainteresowaniem śledzi również dokonania artystyczne Tytii Habing. Oprócz fotografii Łukasz Szymański pasjonuje się historią Oświęcimia i regionu, dokumentem, archiwaliami i filmem. Kolejnym krokiem w ramach szerzenia swoich zainteresowań fotografią jest nawiązanie w swoich pracach do korzeni fotografii artystycznej, która była powszechna w minionych epokach.