ARCHIWUM SERWISU

Budujemy Miasto - wystawa makiety Oświęcimia

od: 19.10.2022 do:

Budujemy Miasto - wystawa stała prezentująca glinianą makietę miasta Oświęcimia
Gliniana makieta oświęcimskiego Rynku Głównego wraz z Zamkiem Piastowskim i Kościołem Salezjańskim, którą mają Państwo okazję oglądać powstała w Osiedlowym Domu Kultury Zasole, na warsztatach ceramicznych prowadzonych przez plastyk-ceramik Marię Wyrwę, w ramach projektu Integracje pod nazwą "Budujemy Miasto".
Pomysł projektu "Budujemy miasto" a także opieka warsztatów Edyta Mitoraj.

Uczestnicy warsztatów ceramicznych pn. "Budujemy miasto", dzięki którym powstała unikatowa makieta Rynku Głównego w Oświęcimiu wraz z Zamkiem Piastowskim i Kościołem Salezjańskim.

Joanna i Bartłomiej Filous (Oświęcim)

Grażyna Zalewska (Szczecin)

Katarzyna, Michał i Emilia Sopala (Oświęcim)

Monika Sroka (Oświęcim)

Iwona, Wojciech i Maria Osieccy (Oświęcim)

Nicola Żurek (Oświęcim)

Anna, Tatiana Ignaczak (Oświęcim)

Oliwia, Zuzanna, Aleksandra Kajfasz (Oświęcim)

Kinga Czarnik (Oświęcim)

Wiktoria Kubicz (Oświęcim)

Alina Leśniak-Bryg, Wiktoria Bryg (Oświęcim)

Edyta Mitoraj (Oświęcim)

Album zdjęć na Facebooku

Album zdjęć na Facebooku


Kilka, a nawet trochę słów o wystawie:

Uczestnicy warsztatów i budowniczy ceramicznych kamienic, w tym również znaczących budynków naszej miejskiej oświęcimskiej Starówki, to amatorzy, którzy w większości pracowali z gliną po raz pierwszy w życiu. To osoby w różnym wieku, z różnych okolic Oświęcimia, a nawet odległego o ponad 620 km miasta - Szczecina, których połączyła wspólna praca twórcza, a także radość współtworzenia glinianych budowli, w efekcie tworzących makietę Rynku Głównego, wraz z Kościołem Salezjańskim i Zamkiem Piastowskim.

Podczas pięciu spotkań, które trwały zazwyczaj 4 godziny zegarowe, twórcy glinianej makiety miasta etapami tworzyli gliniane elementy, w tym mury, dachy, części elewacji, stolarki i sztukaterii. Wielu z nich podczas zajęć wykonało kilka kamienic lub jeden znaczący budynek. Tak było z sądem, czyli dawną Kamienicą Ślebarskich, Kościołem Salezjańskim wraz z kaplicą św. Jacka i Zamkiem Piastowskim wraz z wieżą zamkową. Obserwując te spotkania można było spostrzec ogromne zaangażowanie, pomoc i współpracę, radość tworzenia i rodzinną, sprzyjającą atmosferę. Nad kamienicami pracowały całe rodziny, małżeństwa, koleżanki ze szkoły, czy podwórka, rodzice z dziećmi oraz pracownik Osiedlowego Domu Kultury Zasole. 

Wszystko powstawało pod okiem prowadzącej, plastyk-ceramik Marii Wyrwy, której praca nad całością zdaje się być niezmierzona. Oprócz czuwania nad warsztatem każdej z osób podczas zajęć,  pochylania się nad każdą z prac, troszczyła się o każdy detal, kształt, solidność, o transport do pracowni ceramicznej i o poszczególne etapy: wypalanie, proces szlifowania i malowania zgodny z realnymi elewacjami. 

Efekt końcowy wspólnej pracy możecie Państwo podziwiać patrząc bezpośrednio na glinianą makietę naszego miasta - oryginalną budowlę, wierną miniaturę, którą wielu przechodniów codziennie podziwia.

Zapraszamy do podróży po naszym Rynku i sztandarowych miejscach tworzących wspaniałą przedwojenną historię Oświęcimia życząc wielu inspiracji do poznawania ciekawych losów naszego miasta i jego mieszkańców. W przyszłości, ponieważ projekt jest otwarty, chcielibyśmy zbudować Kościół Parafialny, Centrum Żydowskie wraz z Synagogą i nasz Osiedlowy Dom Kultury Zasole. Chcielibyśmy także móc dzielić się naszym dziełem i wyprawiać je w podróż w inne miejsca, takie jak m.in.: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Ratusz w Oświęcimiu, Oświęcimskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, z zamiarem ukazania go szerszemu gronu odbiorców.

Kod QR - czyli wirtualna forma aktywności, polegająca na zaczytywaniu kodów telefonem komórkowym, dzięki którym pojawia się na ekranie telefonu  zdjęcie, przedstawiające daną kamienicę, czy też ścianę rynku, na której się budynek znajduje, są autorstwa cenionego i rozpoznawalnego fotografa-Jarosława Fiedora.

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)