W publikacji przedstawiono zjawisko społeczne, jakim jest mowa nienawiści w kontekście funkcjonowania jednej z fundamentalnych zasad demokracji - swobody wypowiedzi.
Doktor Rafał Guzik, adwokat - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktoryzował się pod kierunkiem prof. Dr. Hab. Andrzeja Zolla rozprawą pt. "Wolność słowa a mowa nienawiści. Analiza karnoprawna". Uczestnik wielu konferencji i autor wielu publikacji naukowych. Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji Adwokatury działającej przy Okręgowej Radzie adwokackiej w Bielsku-Białej. Prywatnie lokalny patriota oraz miłośnik historii, w szczególności miasta Oświęcim. Przez wiele lat mieszkaniec Zasola.
Z powodu obostrzeń związanych z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, i wytycznymi dla instytucji kultury - liczba uczestników zajęć stałych i cyklicznych oraz wydarzeń artystycznych i kulturalnych jest ograniczona, dlatego konieczne jest telefoniczne zapisanie się na listę gości, numer telefonu: 33 841 11 95. Serdecznie zapraszamy.
Spotkanie jest także podyktowane przypadającą na 14 czerwiec 81. Rocznicą pierwszego masowego transportu z Tarnowa. do KL Auschwitz.
Kartka z kalendarza:
14 czerwca 1940 r. z tarnowskiego zakładu karnego wyruszył pierwszy transport do nowo powstałego KL Auschwitz. Wśród 728 więźniów znaleźli się między innymi żołnierze września 1939 r., członkowie organizacji konspiracyjnych oraz gimnazjaliści i harcerze. Transport z Tarnowa zapoczątkował akcję masowej eksterminacji ludności w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.
Spotkanie
autorskie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego zgodnie z
obowiązującymi przepisami. W zależności od sytuacji epidemicznej może
być odwołane lub nagrane bez udziału publiczności i zaprezentowany
online.