21 lutego 2020 roku o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Zuzanną Rochowiak pt. "Senegal. Kraków-Dakar, nadając sens podróży", w ramach projektu Inspiracje, cyklu Horyzonty.
Słowo o podróżniku: Afryka fascynowała mnie od dziecka. Jednak dopiero po przeczytaniu książki Heban Ryszarda Kapuścińskiego i poznaniu historii Mamadou Dia postanowiłam udać się do Senegalu. Pół mojego serca od zawsze mieszka w andaluzyjskiej Granadzie, a praca w sprzedaży pozwoliła mi zwiedzić 5 kontynentów. Spędzając czas na lotniskach zawsze zadawałam sobie takie pytania: "Czy da się jeszcze odczarować szalony przemysł turystyczny, który odziera świat z resztek autentyczności? Czy da się jeszcze podróżować w sposób etyczny i jak najmniej inwazyjny, zawsze kierując się niesieniem pozytywnej zmiany, zarówno w nas samych jak i miejscach, które nas przyjmują?".
Coś o prelekcji: Jeśli daleka podróż zawsze była Waszym marzeniem lub zastanawiacie się co ciągnie ludzi do jednego z najbardziej malarycznych miejsc na świecie w porze deszczowej, ta opowieść jest dla Was. W Senegalu fascynuje wszystko od suchości gleby i intensywności deszczu, po barwy regionalnych strojów, smak mango, muzykalność i serdeczność jego mieszkańców. To kraj, który łączy w sobie tradycje muzułmańskie i animistyczne. Ta opowieść zabierze was na wysuszone ziemi plemienia Wolof do malej wioski Gandiol, obok Saint Louis, ale również do żyznego regionu Casamance znajdującego się pomiędzy Gambią i Gwinea Bissau. Dowiecie się, dlaczego nigdy przenigdy nie wolno wchodzić do Świętego Lasu i co jest straszniejsze od skorpiona pod poduszką. Przede wszystkim jednak postaramy się zadać sobie pytanie co pcha ludzi z Senegalu na wątpliwej konstrukcji łódki, do wyruszenia w podróż do Raju Obiecanego, czyli Europy, do którego tak wielu nie dociera oraz czy, i w jaki sposób pomoc w budowaniu przyszłości tych ludzi w Afryce jest możliwa.